Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Teaterkoncert 2025: Børn af natten

Endnu en perle føjet til perlerækken af teaterkoncerter på NGH!

”Børn af natten” er en rørende og kreativ forestilling om ungdommens udfordringer. Vi er med på ungdomsværelset, på baren, på dansegulvet og i de sms’er, der sendes som bordtennisbolde frem og tilbage i alle situationer – både om overfladiske og mere alvorlige emner.
Forestillingen tager fat i temaer, som de fleste kan genkende fra ungdomsårene: Følelserne, der raser, sårbarheden, kampen for at finde sin plads – både i vennegruppen og i verden. Smerte og glæde side om side – og med en fin balance mellem alvor og humor.
Et supersolidt band og en masse gode sange fra den nyere danske sangskat – bl.a. Blæst, Andreas Odbjerg, August Høyen - løftede forestillingen. Der blev både rocket overbevisende og sunget ballader, så hårene på armene rejste sig.


Den flotte plakat er lavet af Oliver 2.q
.
.
.